Kapı Kolu İmalatında Kullanlan Malzemeler,Kaplamalar ve Ayırt Edebilme - Çelebi Kapı Kolları | Kapı Kolu İmalatı

Kapı Kolu İmalatı ve Kullanılan Hammaddeler

Bu yazımızda kapı kolu imalatı sekötöründe kullanılan malzemelerden bahsedeceğiz.Kapı kolları hepimizin günlük hayatta yoğun olarak kullandığı. Kapıyı açmayı yarayan ürünlerdir gibi komik bir açıklama ile başlayalım yazı serimize 🙂 Bu yazı serimizde kapı kollarının detaylarından bahsedeceğim.

 
Kapı Kolu Çeşitleri
  1. Kapı kolu nedir

Kapı kolu genel olarak kapıdaki kilit mekanizmasını tetiklemek suretiyle kapıyı açmaya yarayan aletlerdir diye biliriz. Görsel tasarımı ve teknik detaylarına göre çeşitlendirilebilir.

  1. Malzeme özellikleri

Bazı kapı kolları dışarıdan bakıldığında aynı gibi gözükse de malzeme özelliklerinden dolayı aralarında büyük farklılıklar vardır. Kapı kollarında kullanılan malzeme kapı kolunun kalite ve fiyatlarını direkt olarak etkilemektedir.

Kapı kollarıda farklı malzemeler farklı kombinasyolarda kullanılabilir. Örneğin; Ayna pirinç kol zamak ol aluminyum ayna zamak. Bu şekilde kombinasyonları artırabiliriz. Şimdi bu malzemelere, kullanım alanlarına ve kapı kolunun malzeme tespiti nasıl yapılır biraz değinelim;

Pirinç Kollar

Pirinç malzemeden üretilen kollar en kaliteli ve pahalı kollardır. Korozyona yani paslanmaya karşı çok dayanıklıdırlar. Kırılmaları deforme olmaları çok zordur. Bundan dolayı çok pahalı ve az kullanılan kollardır. Ürün ömrü çok uzundur. Özellikle dış mekanlara açılan kapılarda paslanma ve mekanik mukavemeti iyi olduğu  için kullanılabiliyor. Fiyatları en ucuzu 30 liradan başlayarak malzeme, kaplama kalitesi ve tasarıma bağlı olarak artarak devam eder.

Pirinç malzemeyi ayırt edebilmek için aşağıdaki etkenler kontrol edilebilir.

– Pirinç malzemeden üretilen kol diğerlerine göre ağır ve hantal olur.
– Kolun iç yüzeyinde döküm benzeri pürtüklü yüzeyler olur.
– Bu malzemeyi mıknatıs çekmez.
– En önemlisi de malzemenin içine bir çizik atılırsa alttaki malzemenin sarı renk olması gerekir.

 
Pirin Kapı Kolu İmalatı

Zamak Kollar

Zamak malzemeden üretilen kollar pirinç kadar olmasa da aynı verim bu kollardan da alınabilir. Aynen pirinçte olduğu gibi dayanıklılık ve korozyon dayanımı çok iyidir. Fakat pirinç kadar kaliteli bir malzeme değildir. Aynı şekilde dış ortamlarda kullanılabilir. Fiyatları 23,00 liradan başlar artarak devam eder. Tabi yukarıda bahsetiğim fiyatı etkileyen faktörler bütün kollar için geçerlidir.

 
Zamak Kapı Kolu İmalatı

Zamak malzemeyi ayırt edebilmek için aşağıdaki etkenler kontrol edilebilir.

– Zamak malzemeden üretilen kol diğerlerine göre ağır ve hantal olur tabi prinçten bir nebze hafiftir.
– Kolun iç yüzeyinde döküm benzeri pürtüklü yüzeyler olur.
– Bu malzemeyi mıknatıs çekmez.
– En önemlisi de malzemenin içine bir çizik atılırsa alttaki malzemenin prinçten farklı olarak siyah renk olması gerekir.

Zamak kollar prinç kollara çok benzer. En önemli ayırt edici özelliği hammaddenin sarı veya siyah olmasıdır.

Paslanmaz Çelik Kollar

Bu malzeme çok fazla tercih edilir. Adından da anlaşılacağı gibi paslanmaya karşı dayanıklı olan bu kollar mekanik olarak ta iyi sonuçlar veriyor. Dezavantajı ise tasarım olarak çok fazla detaya girilemiyor. Genelde birkaç tipten oluşur. Özellikle hastane gibi toplu yaşam alanlarında çok tercih edilir. Fiyat olarak 16,00 liradan başlayarak artar. Yangın dayanım sertifikaları bu kollar için alınır genelde.

 
Paslanmaz Kapı Kolu İmalatı

Paslanmaz malzemeyi ayırt edebilmek için aşağıdaki etkenler kontrol edilebilir.

– Paslanmaz malzemeden üretilen kol çok ağır değildir. Hatta hafif bile diyebiliriz.
– Kolun yüzeyi düz ve pürüzsüzdür.
– Bu malzemeyi mıknatıs çekmez.
– Malzeme döküm şeklinde değil eğme bükme ile şekillendirilmiştir.

Alüminyum Kollar

Alüminyum kollar piyasada en çok kullanılan kollardır. Dış mekanlarda beyaz paslanmalar görünse de iç ve dış mekanlarda en çok bu kollar tercih ediliyor. Tasarım olarak bir çok çeşidini bulmak mümkündür.  Dayanıklılık kaplama kalitesi ve korozyon olarak pirinç, zamak, paslanmaz kollara göre iyi değildir. Fakat uzun süreler kullanılabilecek ucuz ve ideal bir seçimdir.

Evinizde ki kapı kolları da muhtemelen Alüminyumdur. Fiyatları 10,00 tl de itibaren başlar hatta daha ucuza bile bulmak mümkündür. Kaliteli bir alüminyum kolu en fazla 20,00 tl civarlarında temin edebilirsiniz. Eğer nem çok fazla değilse kapalı bir ortamda kullanılacaksa bu kollar tercih edilebilir. Üzerinde kullanılan kaplamada iyi ise her türlü ortamda güzel sonuçlar verebilir.

 
Alüminyum Kapı Kolu İmalatı

Alüminyum malzemeyi ayırt edebilmek için aşağıdaki etkenler kontrol edilebilir.

– Alüminyum kol pirinç ve zamaktan hafif paslanmazdan ağırdır.
– Kolun iç yüzeyi düz olur.
– Bu malzemeyide mıknatıs çekmez.
– Malzemenin içine bir çizik atılırsa daha yumuşak davranmalıdır.

Sac Metal Kollar

Bu kollar ST37 kalite standart siyah sacdan üretilir. Korozyon dayanımı çok düşük olduğu için üzeri elektrostatik toz boya ile kaplanır. Mekanik olarak dayanıklı malzemelerdir. Ama paslanmaya  karşı çok fazla tercih edilmezler. Marketlerde hırdavatçılarda ucuz olarak gördüğünüz kollar genel de bunlardır. 5,00 tl civarlarında bulmak mümkündür. Çok fazla tavsiye edilmezler. Ama işçi kampları gibi dekoratif detayların ve malzemenin çok önemli olmadığı yerlerde kullanılabilir. Sonuçta bu da sağlam bir üründür.

Metal malzemeyi ayırt edebilmek için aşağıdaki etkenler kontrol edilebilir.

– Metal kollarda genelde hafif olur.
– Yüzeyi mutlaka boyalıdır.
– Bu malzemeyide mıknatıs çok iyi çeker.
– Malzemenin içine bir çizik atılırsa boya kazınır ve metal rengi görünür.

Plastik Kollar

Plastik kapı kolları piyasada çok fazla bulunmazlar. Ama bir iki marka bu kollardan üretiyor. Fiyatları sac kapı kolu ile alüminyum arasında değişmektedir. Çok fazla tercih edilmez piyasada da bulunmaz. Bazı yangın kapılarında sıcaklığı iletmediği için sertifika alınıp kullanılabiliyor.

Plastik kolu ayırt etmek çok kolay olduğu için bunun ayırt edici özelliklerinden bahsetmiyorum.

  1. Kapı Kolunda Kullanılan KaplamalarKollarda kullanılan malzeme kadar kaplama da kaliteyi etkileyen çok önemli bir faktördür. Bundan dolayı kaplama kalitesine de dikkat edilmelidir. Kalite denince üreten firmada çok önemlidir. BEnim tavsiyem en sağlam ve dayanıklı kaplama saten olandır. Saten kaplama çiziği göstermez, yağlı, kirli görüntü bırakmaz. Korozyona karşıda daha dayanıklıdır.Tabi kaplama direkt olarak dış görünüşü etkilediği için tercih sebebi değişmektedir. Kimisi gri parlak kaplamayı sevdiği için krom seçer kimide sarı zengin gösterdiği için sarı kaplama seçer 🙂

Kullanılan kaplama çeşitleri

Saten kaplama: Mat prüzlü olur

Nikel kaplama: Parlak ve dümdüz olur

Krom kaplama: Parlak ve dümdüz olur

Sarı kaplama: Altın rengine benzer

Albifirin kaplama: Koyu sarı renktedir.

Bu yazımızda kapı kollarının malzeme özelliklerinden, malzeme seçiminden ve kaplamalardan bahsettik yazımızın devamında diğer detaylara değineceğiz.

Hayatta kapılar size hep açık olsun 🙂

Çelebi Kapı Kolları ve Mobilya Aksesuarları

 

kapı kolu imalatı,kapı kolu üretimi,kapı kolu,kulp imalatı,mobilya kulp imalatı,kulp üretimi,fason kapı kolu,istanbul kapı kolu imalatı,bayrampaşa kapı kolu imalatı,ikitelli kapı kolu imalatı,ikitellide kapı kolu imalatı,istanbulda kapı kolu imalatı

Çelebi Whatsapp